Radio Południe

maja 28, czwartek, 2020

Audycje-play lista-hity -super efekty stereo

Open in new window
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow

Zaloguj się

skróty

komunikaty-info linia-strumień nadawczy on-line

-Szczęść Boże-zapraszamy Parafian do słuchania i oglądania Mszy z Kościoła w Jaśle-Sobniowie--------...

Witamy na naszej stronie

Witamy na naszej stronie

Kontakt -stowarzyszenie@radiopoludnie.pl-zadzw...

strona

STRONA NIE ODPOWIADA ZA CYTATY ORAZ NADESŁANE DO NAS INFO,ale cytaty i info są mile widziane -Pozdra...

O nas

Działając w rozumieniu przepisw o swobodzie działalności kulturalnej oraz obiektywnej informacji gło...

Informator Kulturalny

KLIK NA FOTO I POWIĘKSZ-wystawa „Światło i sztuka. Lampy z XIX i XX wieku”.” Piękna lampa salonow...

komunikat

Place zabaw i siłownie na świeżym powietrzu zamknięte na czas epidemii,do odwołania

 • komunikaty-info linia-strumień nadawczy on-line

  sobota, 04 kwietnia 2020 19:06
 • Witamy na naszej stronie

  środa, 22 sierpnia 2012 11:10
 • strona

  niedziela, 11 listopada 2018 18:19
 • O nas

  piątek, 23 marca 2012 07:01
 • Informator Kulturalny

  sobota, 13 października 2018 18:41
 • komunikat

  środa, 18 marca 2020 14:04

Informator Kulturalny

jan pawel ii 2018KLIK NA FOTO I POWIĘKSZ-wystawa „Światło i sztuka. Lampy z XIX i XX wieku”.”

Piękna lampa salonowa „Przeminęło z wiatrem”, górnicza karbidówka oraz lampa z Wieży Eiffla w Paryżu z 1889 r.znajdują się wśród obiektów na wystawie „Światło i sztuka. Lampy z XIX i XX wieku”. Służyły one do oświetlania domów prywatnych, przestrzeni publicznej, środków komunikacji i wyrobisk kopalni. Niektóre z nich to dzieła sztuki. Wystawę można oglądać do 17.03.2020 r. w Zamku Żupnym w Wieliczce. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza.widok wystawy

Ekspozycja łączy w sobie wiele różnorodnych aspektów związanych ze światłem. Są to przede wszystkim zagadnienia techniczne, związane z dokonującym się postępem technologicznym i naukowym, a także z dziedziny historii sztuki, rzemiosła artystycznego oraz szeroko rozumianej kultury materialnej XIX i XX w

Warto zobaczyć przede wszystkim kolekcję unikatowych lamp naftowych obejmującą eksponaty z 2. połowy XIX i 1. połowy XX w., które wyróżniają się pięknym wzornictwem, bogactwem form poszczególnych elementów oraz różnorodnością materiałów z jakich je wykonano.

Kolejną część wystawy poświęcono lampom elektrycznym, stopniowo wypierającym wcześniejsze rodzaje oświetlenia. Eksponaty pochodzące z 1. połowy XX w., ukazują dawne piękno i kunszt wykonania najstarszego sprzętu tego typu.

Zbiór lamp technicznych został ujęty w osobną kategorię urządzeń wykorzystywanych głównie do oświetlania różnych przestrzeni zewnętrznych, w których człowiek musiał poruszać się po zmroku. Uwagę przyciąga ich charakterystyczna obudowa, której głównym zadaniem było zabezpieczenie źródła światła przed czynnikami zewnętrznymi, a także stabilne umocowanie, np. na ówczesnych powozach i samochodach.

Trudno wyobrazić sobie pracę bez światła w kopalni gdzie ciemność panuje przez całą dobę. Pokazano więc także, po raz pierwszy, lampy górnicze zakupione do zbiorów przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w 2019 r. W klimat czasów wprowadzają fotografie z epoki.wiato i sztuka fot. d. kolakowski

Do najcenniejszych i najciekawszych zabytków należą: para lamp naftowych zaadaptowanych z lamp olejnych (I poł. XIX w.); lampa naftowa „Przeminęło z wiatrem” wykonana  w Consolidated Lamp & Glass Company w USA z unikatową dekoracją korpusu i bogato zdobionym kloszem; stojąca lampa elektryczna, której podstawę i korpus tworzy mosiężna pełnoplastyczna rzeźba ptaka.Wyjątkową jest lampa łukowa, jedna ze stu, które w 1889 r. oświetlały Wieżę Eiffla w Paryżu. Na wystawie jest prezentowanych około 90 eksponatów.

Muzeum zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie 1 marca (niedziela), godz. 14.00 i 15 marca (niedziela), godzina 11.00 w Zamku Żupnym w Wieliczce.wiato i sztuka fot. d. kolakowski 2

Kuratorki wystawy: Urszula Mróz i Marta Ajkowska – Mazur

Projekt plastyczny: Alicja Duda

Prezentowane obiekty pochodzą z:

Muzeum Podkarpackiego w Krośnie

Prywatnej kolekcji Janusza Chmielniaka „Zaginione światło”

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Patronat: TVP Kraków – stały patron medialny, Radio Kraków,Mówią Wieki

Akademicy PAW zakończyli winobranie. Zebrali ponad 5 ton!an001

W miniony weekend akademicy PAW zakończyli winobranie w Winnicy Jasło. W ramach zajęć praktycznych zebrali i przerobili ponad 5 ton owoców, z których wyprodukowane zostanie 3 tys. litrów wina.

Łącznie z samorządowej Winnicy Jasło akademicy zebrali ponad 5 ton owoców. Teraz Fundacja Galicja Vitis, która dzierżawi od Miasta Jasła winnicę, wyprodukuje z nich wino. Będzie je można oficjalnie kupić już wiosną przyszłego roku.an031an025

W miniony weekend słuchacze Studium Praktycznego Winiarstwa 2019 w ramach zajęć praktycznych zebrali i przerobili ostatnie dwie odmiany: Hibernala i Vidal Blanc. Z tej ostatniej wyprodukowane zostanie wino musujące, poza tym będzie czerwone wino - kupaż Rodna z Regentem oraz białe wina - odmianowe wino Seyval Blanc i kupaż odmian aromatycznych: Solaris, Hibernal, Sait Pepin i Jutrzenka.Za realizację zadania odpowiedzialny jest Roman Myśliwiec, przewodniczący Rady Fundacji.

- Po raz pierwszy robimy wino zgodnie z procedurami przeznaczone na sprzedaż – podkreśla R. Myśliwiec. - Owocowanie w tym roku było dobre, szacujemy, że wyprodukujemy trzy tysiące litrów wina. Zapowiadają się dobre wina, ale czeka nas jeszcze kilka miesięcy intensywnej pracy w przetwórni. Pierwsza partia win przeznaczona do sprzedaży powinna być gotowa pod koniec pierwszego kwartału – dodaje.

Cześć wykładowa 16 zjazdu SPW 2019 poświęcona była marketingowi w winnicy. - Kombinacja produktu, nazwy winnicy i poszczególnych win, opakowań, komunikacji wizualnej i reklamy to tylko niektóre elementy budujące markę. Jednak marka winnicy to przede wszystkim długotrwały, zaplanowany i konsekwentnie realizowany dialog z klientami i enoturystami, który umożliwia wszystkim stronom osiąganie wymiernych korzyści. Polscy winiarze muszą konsekwentnie budować swoje silne marki i prowadzić profesjonalne działania marketingowe jeśli chcą się rozwijać. Są jeszcze na początku swojej drogi marketingowej ale szybko się edukują i profesjonalizują swoją działalność promocyjną. Chcemy im w tym procesie pomagać i wspierać ich naszą wiedzą i know-how – podkreśla wykładowca PAW Bartosz Wilczyński, Promotor Kulinarny i konsultant marketingowy.

Na ostatnim zjeździe pojawił się też nowy temat „Drony, satelity i wino. Wstęp do winogrodnictwa precyzyjnego”. - Winogrodnictwo precyzyjne to zagadnienie obecne w świecie uprawy winorośli od niedawna, jednak już teraz warto o nim opowiadać, gdyż oferuje odpowiedzi na wiele wyzwań, z którymi branża winiarska będzie się mierzyć w najbliższej przyszłości – wyjaśnia prowadzący wykład Konrad Malec, analityk projektu Oenologic. -Jest mi niezmiernie miło, że Podkarpacka Akademia Wina jako pierwsza na rodzimym gruncie zainicjowała edukację o wykorzystaniu innowacyjnych technologii w winogrodnictwie wśród swoich studentów.

Wyjątkowa była również sobotnia, wieczorna degustacja szkoleniowa. Temat przewodnim były słodkie wina.Przegląd wszystkich technologii winiarskich stosowanych przy produkcji win słodkich omówił Radosław Froń. Degustacja win wzbogacona była o łączenie ich z potrawami, szczególnie z polskimi serami zagrodowymi.

Winiarski wieczór odbył się w Salonie Win w Jaśle.

Podkarpacka Akademia Wina to sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji GALICJA VITIS, partnerem projektu jest Miasto Jasło.

Ochotnicza Straż Pożarna w Żółkowie otrzymała defibrylator

Defibrylator marki ZOLL wraz z modułami szkoleniowymi trafił do jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) Jasło-Żółków. Miasto kupiło go otrzymując niemal 100 proc. dofinansowanie (7,3 tys. zł) z Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

Często zdarza się, że jednostki OSP są pierwsze na miejscu zdarzenia. Stąd też konieczne jest, by odpowiednio wyszkoleni strażacy-ochotnicy posiadali specjalistyczny sprzęt do ratowania życia. – Od waszej wiedzy i czynności wykonywanych w pierwszej fazie działań zależy zdrowie i życie ludzkie. Jestem przekonana, że teraz pomoc ta będzie jeszcze bardziej skuteczna – mówiła podczas oficjalnego przekazania defibrylatora Maria Kurowska, członek zarządu województwa podkarpackiego.

- Bezpieczeństwo każdego z nas jest wartością bezcenną, dlatego bardzo się cieszę, że kolejna nasza miejska jednostka OSP, po Hankówce i Niegłowicach, które otrzymały defibrylatory w ubiegłym roku, może dysponować takim sprzętem. Warto podkreślić, że mamy coraz lepiej wyposażone jednostki i bardzo dobrze wyszkolonych strażaków ochotników – podsumował Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Urząd Miasta w Jaśle

armia

Zachęcamy Państwa
do wsparcia
naszej działalności:

nasz nr konta non profit:

BANK PKO S.A.

1 O. w Jaśle

79 1240 2337 1111
0010 5789 3199

Godzina

Ulti Clocks content

Cytujemy twój dzień

Krople w oku niezmierzone, tak zimno, kiedy Cię nie ma...

Kalendarz Imieniny


Dzisiaj jest: Czwartek
28 Maja 2020
Imieniny obchodzą
Augustyn, German, Jaromir, Priam,
Wiktor, Wiktoriusz, Wilhelm, Wrócimir

Do końca roku zostało 218 dni.
Zodiak: Bliźnięta

Szukaj